JAGA

Netihiid Amazon heitis kõrvale salajase värbamisprogrammi, mille ajuks olnud tehismõistus ei olnud naiste suhtes erapooletu.

Täpsemalt kirjutas uudisteagentuur Reuters, et Amazon on aastaid arendanud tehisintelligentsi, mis aitaks sadadest sissetulevatest tuhandetest elulookirjeldustest parimad välja sõeluda, nüüd selgus aga, et tark masin ei armasta naisi. Selgus, et Amazoni tark masin on koguni „nii tark“, et on paljudel juhtudel kõrvale lükanud naissoost isikute CV-d!

Miks? Arvatavasti seepärast, et nn pikaajalise kogemuse (arvutiprogrammile anti võrdluseks ja mustrite leidmiseks viimase kümnendi jooksul värvatud isikute andmed) kohaselt töötavad Amazonis valdavalt mehed, seega arvas ka arvuti, et…

Sealjuures tuleb tehismõistust ka kiita – tihtipeale suutis ta pelgalt elulookirjelduses esitatud kaudsete andmete põhjal kandidaadi soo selgeks teha – nimelt heitis tehismõistus kõrvale need CV-d, kus oli näiteks märgitud, et kandidaat on olnud koolis malenaiskonna kapten jms. Samuti õppis arvuti ära nende paari ülikooli nimed, kus õpivad vaid naissoost tudengid.

Amazon küll muutis programmi, et arvuti edaspidi enam naissugu (ja neid konkreetseid koole-tegevusi) ei välistaks, kuid kus on garantii, et tehisintelligents uusi aluseid naiste vältimiseks ei leiuta, küsitakse Reutersi artiklis.

Täismahus artikli leiab keeleoskaja siit: