JAGA

Tallinna Vanasadam on Põhja-Euroopa suuruselt neljas reisisadam ja suurim värav Eestisse. Aina suurenevad reisijate arvud tekitasid logistilise väljakutse, milleks oli vaja tõhusat ja turvalist lahendust. 2015. aastal alustasid AS Hansab, tarkvaraettevõte Nortal ja Tallinna Sadam Targa Sadama ehitamist. 2016. aastal alustati töid A-terminalis ning 2018. aastal sai lahendus valmis ka D-terminalis.

 

Mis on Tark Sadam?

Tark Sadam on intelligentne süsteem reisisadamatele, mis automatiseerib sõidukite liiklust ning võimaldab lühendada sõiduautode ja veokite viibimise aega sadama territooriumil. See võimaldab sõidukite automaatset tuvastamist, juhendamist, registreerimist ja laadimist. Tark Sadam on tänu niivõrd laialdasele automatiseeritusele maailmas ainulaadne kontseptsioon.

 

Liikluse juhtimise süsteemi kirjeldus

Sisenedes sadamaalale tuvastatakse saabuvate sõidukite esi- ja taganumber, mõõdetakse kõrgus, laius ja pikkus ning kaalutakse veokid sõidu pealt, kasutades spetsiaalset WIM-kaalusüsteemi. Numbrituvastuselt ja mõõtesüsteemidelt saadud andmed edastatakse automaatselt sadama juhtimissüsteemi, mille alusel kontrollitakse broneeringu olemasolu ning vastavust ja kuvatakse sõidukijuhile tuvastusala lõpus asuvale ekraanile edasised juhised. Sõidukijuhtide informeerimiseks liiklemise ajal kasutatakse spetsiaalselt sadama tingimustesse loodud LED-ekraane, mis jagavad väljumisega seotud infot ja juhendavad liiklejaid kassaradadel. Sõidukite suunamiseks kasutatakse automaatikalahendust, mis juhib tõkkepuid ja hoolitseb selle eest, et liikumisalal ei tekiks liiklusohtlikke intsidente.

Hetkel, kui sõiduk läheneb eelnevalt suunatud check-in-kioskile, tuvastatakse veel kord esinumber ja kontrollitakse vastavust broneeringutega. Manuaalse raja puhul saab laevaoperaatori töötaja seeläbi info kätte enne, kui sõiduk kioskini jõuab ning väheneb infovahetusele kuluv aeg. Piletite üleandmise järel kuvatakse sõidukijuhile tema ees asuvale ekraanile juhised kogumisalale sõitmiseks ning avatakse nii kioski kui ka vastava kogumisala raja tõkkepuud.

Kogumisala lõpus on iga raja kohal individuaalne ekraan, mis kuvab konkreetse laeva väljumisinfot, ning lisaks valgusfoor, mida aktiveeritakse/deaktiveeritakse laadimise ajal tahvelarvuti teel. Kui sõiduk saab loa laevale liikumiseks, antakse sõidukijuhile juhised LED-tabloode abil, mis kuvavad laeva infot, sõiduki klassi ja sõidusuunda.

Targa Sadama lahendus võimaldab sadamal optimeerida tegevuskulusid ning seeläbi töötada veelgi efektiivsemalt. Süsteem muudab reisijatele sadama läbimise lihtsamaks, kõrvaldades järjekorrad, vähendades ülekoormust ja tõhustades kogu laadimisprotsessi.