JAGA

Kevadine päike suudab ruumid kiiresti soojaks kütta, tihti ka palavaks. Kui ilm muutub või saabub õhtu, jahtuvad ülesköetud ruumid kiiresti ning kodus on jälle jahe. Mugavaks äraolemiseks kütmisest loobuda ei saa, kuigi tahaks juba.

 Vanasti inimesed elasid ja töötasid kodus, neil oli aega märgata, millal on vaja tuppa sooja juurde saada ning elamist köeti vastavalt vajadusele. Köeti halupuudega, mis on odav, aeganõudev ja puudub võimalus saavutada stabiilset temperatuuri. Moodsate küttelahendustega seda muret ei ole, on hoopis vastupidine mure – kodusid kiputakse üle kütma ning kulub liiga palju elektrienergiat. Inimesed on pikki päevi kodust eemal ja intensiivse päikesega on tavaline, et õhtul koju jõudes tuleb aknad lahti teha ja palavus toast välja lasta.

 

Aitab ilma soojaks kütmisest

JUNGi esindaja Mark Meltsi sõnul tasub targa maja lahendused koju muretseda, sest need valvavad turvalisuse, valgustuse, vooluvõrgus olevate kodumasinate ning paljude teiste automaatselt juhitavate süsteemide üle, sealhulgas reguleerivad küttesüsteemi automaatselt, ilma kasutaja igapäevase sekkumiseta.

Küttesüsteemiga ühendatud targa maja lahendused tagavad stabiilse ja mugava temperatuuri igal aastaajal ning optimeerivad küttekulusid. Olemasolev või uus küttesüsteem saab targa maja funktsionaalsuse, kui maja sisse ja selle väliskülgedele paigaldatakse  sensorid ja mõõdikud. Nende ülesanne on jälgida valgust ja soojust, märgata muutusi ja nendele reageerida. Tänu sensoritele ja mõõdikutele õpivad targa maja süsteemid reguleerima kütet vastavalt aastaaegadele ja ilmastikuoludele, tagama hoones mugava sisekliima aasta ringi, vältima ülekütmist ning hoidma kokku küttekuludelt.

Mida ja kuidas täpselt targa maja süsteemis seadistada, sõltub Mark Meltsi sõnul väga palju inimestest, kes selles majas elavad. Meil kõigil on erinevad vajadused ja soovid, tark maja suudab nendega arvestada. „Võimalusi on süsteemis pea lõputult ning tark maja ise on äärmiselt paindlik. On loomulik, et kasutajatel on erinevad vajadused ja harjumused ning need muutuvad ajas. Ka võib vahetuda eluaseme omanik, mistõttu on oluline, et süsteemi saaks vajadusel ümber seadistada,“ lisab Melts.

 

 

Kuidas süsteem toimib

Kui välistemperatuur tõuseb, siis tark maja registreerib selle ja viib kütmise automaatselt madalamale režiimile, hoides ära asjatu energia tarbimise. Kui väljas on päikesepaisteline ilm, siis külmal ajal tõstab süsteem kardinad üles, et koguda majja nii palju soojust kui võimalik. Soojal ajal aga langetatakse kardinad alla, et kaitsta ruume ja selles viibijaid palavuse eest. Kui väljas puhub tugev tuul, tõmbab süsteem akendele ette soojust hoidvad kardinad.  Niiskuskontrollisüsteem  hoolitseb aga selle eest, et õhk oleks värske ja õhuniiskus piisav, et inimeste hingamiselundeid ja nahka kütmisega mitte liialt kuivatada.

Targa maja süsteemi saab seadistada ka selliselt, et erinevates ruumides oleks erinev temperatuur. Näiteks elutoas kõrgem ja magamistoas madalam, mis loob head tingimused rahulikuks uneks. Ka hommikuse ärkamise saab nutikodus meeldivamaks muuta – kui aknakatted targa kodu süsteemiga ühendada, saab need enne soovitud äratust lasta eest ära liigutada, et tuppa jõuaks loomulikku hommikuvalgust ning ärkamine oleks rahulikum ja meeldivam. Ka on võimalik ventileerida ja jahutada vaid neid ruume, kus parasjagu viibivad inimesed, loomad või kasvavad taimed.

Muu hulgas jälgib tark maja ruumis viibivate inimeste arvu ning arvutab selle järgi välja optimaalse ventilatsiooni vajaduse. Omanik saab oma targa kodu süsteemi sisestada kui tahes erilisi soove.

 

Moodne ja tulevikukindel KNX standard

JUNGi targa maja süsteemid kasutavad kõige nüüdisaegsemat ja tulevikukindlamat KNX hooneautomaatika standardit. KNX on mitmeotstarbeline, suudab juhtida valgustust, kütet, kliimaseadmeid, aknakatteid, ventilatsiooni ning multimeedia- ja turvatehnikat. See tähendab tõhusat süsteemi, mida saab kohandada kasutajate individuaalsetest vajadustest lähtuvalt. Näiteks võimaldab KNX lülitada targa kodu funktsioonid veelgi suuremale säästurežiimile, kui kõik elanikud on kodust ära. Reaalselt tähendab see, et piisab, kui lahkudes lülitada sisse valvesüsteem, kui sellega antakse käsk sisetemperatuuri alandamiseks. Kuna kütmine on otseselt seotud ventilatsioonisüsteemiga, väheneb automaatselt ka küttevajadus.

Eestlaste huvi küttesüsteemi targa kodu lahenduste vastu on kõrge suurem ning neid paigaldatakse meie kodudesse kõige sagedamini. Neile, kes valivad targa kodu lahendusi koju esimest korda, soovitab Mark Melts alustada praktilistest lahendustest nagu ventilatsioon, küttelahendused, valgustuse juhtimine ja turvasüsteem. Kui hiljem soove juurde tekib, siis targa kodu süsteemid võimaldavad alati uusi lahendusi hiljem juurde muretseda.

JUNGi targa kodu lahendustega saab tutvuda W.EG. Eesti Tallinna esinduses (Valukoja 5, Tallinn), kus kõigile huvilistele on avatud JUNGi targa maja demoruum.