JAGA

Kontsernile AkzoNobel kuuluva Pinotexi kaubamärgi tooted on puitu kaitsnud peaaegu 60 aastat. Nende aastakümnete jooksul on kaubamärgist Pinotex kujunenud puidu kaitsmise sünonüüm.

Selle aja jooksul on lisandunud tootesortimenti mitmeid uuenduslikke ja jätkusuutlikke tooteid, et võimaldada puidule üha paremat ja pikaajalisemat kaitset. Ka tänasel päeval töötatakse selle nimel, et pakkuda klientidele uuenduslikke lahendusi säilitamaks puidu värskust pikema aja jooksul.

Asjatundlik tegutsemine – eduka värvimise alus

Akzo Nobel Baltics ASi tootejuht Heiki Tuisk kinnitab, et Pinotex pakub tooteid kolmes kategoorias: sinine – lasuurne välisviimistlus, helesinine – kattev välisviimistlus ja pruun – puiduõlid. Sõna Lasur tähistab toote nimes läbipaistvaid ehk lasuurseid tooteid, kus puusüü jääb lõppviimistluses näha. Sõnaühendiga Wood Paint on tähistatud katvad puitmajavärvid, kus puusüüd läbi värvikile näha ei jää.

Kauni lõpptulemuse saavutamisel on oma osa ka asjatundlikul tegutsemisel, puidu kvaliteedil, värvimistingimustel ja värvi õigel käsitsemisel. „Parim vastupidavus saavutatakse õige planeerimise ning süsteemse lahendusega. Värvimisel on alati vajalik olla kindel puidu kvaliteedis – puit peaks olema kuiv, tolmust ja seenkahjustustest puhas ning sinevaba. Jälgida tuleks, et tagatud oleks  värvimisprotsessiks vajalik õhutemperatuur ja -niiskus. Samuti, et oleksid valitud tootele ja tegevusele sobivad tööriistad ning teada, milline on soovituslik pealekantava värvikihi paksus. Neid aspekte, millele tähelepanu juhtida, on veel,“ tõdeb tootejuht ja lisab, et nüansse, millest sõltub lõpptulemus, on mitmeid.

„Näiteks päikesepaistel on küll mõnus pintseldada, aga kahjuks kuivab värv sel juhul liiga kiiresti ning nake aluspinnaga võib jääda kehv,“ lisab Tuisk, tõdedes, et samas kui järgida õigeid töövõtteid ja kasutada tooteid süsteemselt, peaks viimistletud puitpind olema nägus ja värske kuni 16 aastat.

Värskus ja vastupidavus Pinotexi abiga

Samas vajab ka kvaliteetseim pind puhastust – ilmastikutingimused, lendlev mustus ja tolm jätavad paratamatult pinnale aastate jooksul oma jälje. Värvitud pindade vananemise üheks peamiseks põhjuseks peetakse välistingimustes lendleva mustuse kleepumist puidu pinnale. Selle tagajärjeks on värvitooni määrdumine ja mikroorganismide kasv pinnale kinnitunud orgaanika arvel.

„See vähendab omakorda oluliselt värvi kaitsvaid omadusi, mis tähendab, et värvitud fassaadid vajavad regulaarset puhastamist. Tänu uuenduslikule Stay Cleani tehnoloogiale on võimalik puhastamise sagedust oluliselt vähendada,“ on tootejuhi sõnul võimalik pindu puhastades nende vastupidavust ühtlasi ka suurendada.

Kuidas aga Stay Cleani tehnoloogia toimib? „Kolloidräni lisamisega oleme tekitanud värvi pinnale  hüdrofiilsete osakeste kihi, mis võimaldab veel laiali valguda ja pinda märjata. Vesi imendub värvikile pealmistesse kihtidesse ning mustuse alla ja leotab selle lahti. Lahtileotatud mustus on seejärel pinnale sattunud veega – isegi vihmaga – kergesti mahapestav. Võib öelda, et värvi märgamisega saavutatakse puhastumise efekt vastupidiselt lihtsalt vee mahavalgumisele ja mustuse allesjäämisele. Kuna hüdrofiilsust tekitavad räniosakesed paiknevad põhiliselt värvi pinnakihis, on sügavam märgumine takistatud värvi muude omaduste tõttu ja puidu pind kindlalt kaitstud. Seega pikendab Stay Cleani tehnoloogia värvi eluiga ja vähendab oluliselt selle hooldamiseks kuluvat tööhulka,“ lisab Tuisk.

Pinotex – kõik, mida puit vajab

Tõepoolest, kui seni on Pinotexi valikus olnud vaid lasuursed puidukaitsevahendid, siis nüüdsest hakkavad kaubamärgi all peale puidukaitsevahendite ja puiduõlide olema ka katvad puitmajavärvid. Uue tootena on turule jõudnud ainulaadse uuendusliku isepuhastuva Stay Cleani tehnoloogiaga Pinotexi kaubamärgi tooted Pinotex Extreme Lasur ja Pinotex Wood Paint Extreme. Esimene on lasuurne puidukaitsevahend ja teine kattev puitmajavärv.

„Mõlemad tooted on kindlustatud parimate tehniliste näitajatega. Lisaks isepuhastumisele on toodetel suurepärane vastupanu pragunemisele ja koorumisele, nake aluspinnaga, läike stabiilsus ja toonipüsivus,“ selgitab tootejuht ja lisab, et mõlemad veepõhised tooted peavad põhjamaises karmis kliimas vastu kuni 12 aastat ja kuni 16 aastat. Tooted sisaldavad kaitseaineid hallituse vastu kuival värvikilel ning on toonitavad laias värvigammas. Parima vastupidavuse ja tulemuse saavutamiseks on soovitatav kasutada mõlemaid tooteid koos veepõhise biotsiidse immutuskrundiga Pinotex Wood Primer. Pinotex Wood Paint Extreme’i puhul on kindel soovitus kasutada ka nakkekruntvärvi Pinotex Wood Paint Primer.