JAGA

On neljapäeva, 28. septembri keskpäev ning Tallinna südalinn on apokalüptiliselt inimtühi – kohe-kohe algab Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumine ning linnarahval on palutud võimaluse korral südalinna vältida. Innovatiiv läheb aga otse sündmuste tulipunkti, Tornimäele, kohtuma Euroopa suurimate digitaalsete kasiinode-spordiennustusportaalide hulka kuuluva Betsafe Eesti haru tippjuhtidega.

Kaksiktorni teise korruse kontoris on samuti vaikne. Õnneks saabub tegevjuht Ilze Jansone ning kohtumine võib alata. Esmalt selgub, et Betsson Group on tõeliselt globaalne ettevõte, kel on 2000 töötajat ja väga palju brände, kuid on vast mõistlikum, kui laseme Ilze Jansonel endal kõneleda.

Ilze Jansone. Foto: Betsson

„Meil on kontorid Thbilisis, Vilniuses, Maltal, Stockholmis, Londonis, Budapestis… see kontor siin Tallinnas on Baltikumi keskus, mis kasvab kogu Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia keskuseks!

Me jätkame kasvamist ja jätkame laienemist. Täna on siin kontoris meid 60 eri rahvustest inimest, kes jagunevad kolmeks – on arendajad, kes teevad tööd kogu kontsernile, mitte ainult Baltikumi, on administratsioon ja kolmandaks on siin Betsafe Baltikumi äritiim, umbes 20 inimest. Aga me tiimid kindlasti kasvavad, näiteks äripoolele võtame lähiajal kindlasti vähemalt kuus inimest juurde.

Juurde on vaja ka IT-inimesi, neid me vajame muidugi kogu aeg, ja ütleme nii, et see on paras väljakutse, sest Betsson Groupi võib vaadata ka kui tehnoloogiaettevõtet, kuna kogu lahendus arendatakse n-ö maja siseselt. Eesti on kujunenud mängufirmadele omamoodi hub’iks – siin on päris palju erinevaid arendusosakondi. Ühest küljest, Eesti riigile on see kindlasti tunnustuseks, et on loodud nii hea pinnas, et globaalsed tarkvaraettevõtted on siia tulnud. Teisalt aga sunnib see meid, ettevõtteid, töötajate nimel ekstra pingutama! Ma muidugi usun, et me püsime väga hästi konkurentsis, et me pakume parimatele parimat! Meil on näiteks kogu aeg värsked puuviljad laual ja pilates ja massaaž kontoris saadaval. Ja ühisüritused muidugi, personaliosakond muutub meil aina olulisemaks, nende töö hakkab vaikselt juba meelelahutajate tööd meenutama, korraldavad aina erinevaid ühisüritusi ja meeskonnatreeninguid!

Kindlasti on meie eelis seegi, et me oleme osa väga suurest organisatsioonist ja meil on ligipääs tööstusharu parimatele praktikatele, tööriistadele ja tehnoloogiatele. Lisaks on meie valdkond väga kiirest arenev ja muutuv, mistõttu on meil pidevalt vaja olla avatud ja paindlik ja see teeb elu tööl väga põnevaks.

Ma olen elanud Riias, Londonis, Moskvas – ma arvasin alguses tõesti, et siin väikeses linnas on igav, aga tegelikult – siin on mõnusalt rahulik ja rahvas on rahulik ja arusaav ja ma saan kõndides igale poole! Ja ma väga naudin te e-asju, e-estoniat.“

Teeme avaras ja töises kontoris väikese tuuri, põikame läbi köögist ning ongi käes aeg järgmiseks kohtumiseks. Tarkvarainsener Kert Siiner juba ootab nõupidamiste ruumis.

Sissejuhatuseks räägib Kert: Käisin IT-kolledžis 3. kursusel ja kästi teha praktika… saatsin ühe CV kuulutuse peale, kus otsiti kogemustega arendajat, aga mul puudus üleüldse töökogemus… Saatsin ikkagi oma CV ja kirjutasin lisaks, et ega ma väga midagi ei oska, aga tahan. Ja mind kutsuti intervjuule, Kristjan Uba (tech-tiimi juht) võttis mu vastu, tegi natuke nalja ja andis proovitöö. Päris kõike ma ei osanud, aga proovisin. Midagi ma vist ikka õigesti tegin, sest asi kulmineerus sellega, et kuigi nad otsisid kogemustega arendajat, olid nad valmis võtma ka sellise, keda tuleb veel õpetada. Kristjan ütles, et küll katseajaga selgitame välja, kas on potentsiaali või mitte.

Kert Siiner

Õnneks sattusin meeskonda, kus vanemad kolleegid olid väga abivalmid, nad soovitasid videoid ja artikleid, kust õppida ja õpetasid ise ka. Katseaeg möödus kiirelt ja nii ma siin nüüd olengi, kaks aastat juba täis siin.

Seega – saatsin ühe CV ja nüüd on mul kõik paigas! Tahaksingi noori, õpilasi julgustada, et isegi kui nõutakse kogemusi, siis proovige ikka – kui tõestate ennast, siis ilmselgelt ollakse nõus võtma ka noorem ja kogenematum.

Millega sa siin tegeled?

Me teeme veebiarendust siin kontoris, sellega mul vedas, et sattusin just sellisesse tiimi, kus kohtud ja suhtled palju teiste inimeste ja arendustega ka teistest kontoritest. Veebiarendusega on seotud päris palju suhtlust. Ja kuigi ma olin esialgu päris häbelik – pealegi on meil siin ju rahvusvaheline seltskond ja töökeel on inglise keel – aga täna olen küll seda meelt, et see suhtluse pool mulle just meeldibki!

Sa jääd siis siia?

Jah, jään kindlasti siia, siin pannake üha rohkem rõhku ühtsusele, iga kuu on mingi firmaüritus, viiakse sööma või rattaga sõitma või, firma kulul muidugi. HR tiim korraldab neid üritusi. Iga kahe reede tagant käib näiteks keegi IT-alalt oma elust ja tööst rääkimas. Ja siis on firma poolt snäkid ja kerged joogid ja saab vabaks lasta ennast. Seltskond on avatud ja ühtehoidev ja see on ju suur asi – paljudes kohtades käiakse lihtsalt tööl, aga siin on seltskond ka!

Kui teised IT-firmad loevad seda siin, siis on mul kindel soovitus – ühtsusele rõhumine ja meeskonnaliikmete omavaheline sidumine on väga tähtis! Tehke seda, kui tahate töötajaid hoida! Meil näiteks ei ole tööjõuliikuvus üldse suur.

Aeg-ajalt räägitakse, kui hästi Google oma töötajaid kohtleb, milliseid hüvesid teile siin pakutakse?

Esiteks meditsiinilised hüved, mulle väga meeldib meie tervisetoetus – see tähendab, et kui sa haigeks jääd, siis esimesed kolm haiguspäeva saad täispalka, et sa ei peaks raha pärast kontorisse tulema teisi nakatama. Niimoodi saab haige olla kokku üheksa päeva aastas.

Siis on meil veel spordi- ja tervisetoetus, prillide toetus, peredele erinevad toetused… kontoris käib meil massöör, see on väga popp. Pinksilaud on samuti hinnas, korraldatakse auhindadega turniire ja puha.

Reedeti pakutakse meile firma kulul hommikusööki – on võileivad, omletid, pudrud. Värsked puuviljad on muidugi kogu aeg olemas. No ja kvartalis korra on sellised suuremad peod!

Veel meeldib mulle, et alati võetakse sind kuulda ja arutatakse, kui on mõni mure, inimesed on siin väga sõbralikud. Kui mingi mure on, siis lahendus ka leitakse.

Veel on väga hea, et ei nõuta kindlat kontoris istumise aega, mina näiteks tulen tööle juba enne kaheksat – siis ma ei pea ummikutes passima (jah, kesklinnas parkimine makstakse ka kinni – toim). Tööaja valimisel peame muidugi tiimiga arvestama – sa ei tohi oma tiimitööd segada. Aga ikkagi, mingit kellast kellani täpset olemist ei ole ja see on väga suur boonus – see annab ikka väga palju vabadust oma elu sättida ja… sellist lähenemist soovitaks ma teistele ettevõtetele ka.

Ahjaa, ja siis on meil veel see asi, et kui seadus kohustab ühe osa oma puhkusest välja võtma kahenädalase perioodina, siis ülejäänu lubatakse meil siin kasvõi ühe päeva kaupa välja võtta ja kuna ma olen Saaremaa poiss, siis võtan teinekord reede vabaks ja teen omale pikema Saaremaa nädalavahetuse, käin kalal ja… suurepärane ju! See tuleb ka muidugi tiimikaaslastega kokku leppida, teiste töö ei tohi selle all kannatada.

Saaksid sa osa oma tööst muidu kodus ka tehtud?

Jah, ma saaks mingi osa oma tööst kodust ka teha, aga… tead, kui tööl on lahe olla, kui tööl on kõik sõbrad, siis mis seal kodus ikka olla! Ja kui sa haige oled, siis on niikuinii parem ju paraneda ja kosuda, mitte tööd teha!

Mõtleb natuke.

Tegelikult tahaks natuke kurta ka, aga ei oska!

Naerab nakatavalt.

Saabub Kristjan Uba, Kerdi ülemus, tech-tiimi juht. Viin ta räägituga kurssi.

Jah, just nii me ta värbasime! Tuleb lihtsalt värbamisel õigesti tööd teha! Tegelikult kohtusid tiimiliikmed ka temaga ja kõigile tundus, et hakkamist ja lahtist mõistust tal on. Leppisime siis tiimiga kokku rutiinid, et kes uut poissi toetab ja oligi paigas! Muuseas, lõpuks juhendas üks meie seeniorarendaja tal lõputööd ka veel. Muidugi väga oluline nüanss siin on, et tal oli tahtmist, oli näha, et ta tahab õppida ja teha!

Kristjan Uba. Foto: Jarek Joepera
Mitu arendajat teil veel vaja oleks?

Häid inimesi võetakse tööle alati – vahet pole, kas on vaja või pole vaja – ikka võetakse! Kusagil kümmekond võtaks kohe praegu jah. Üks poiss, kelle hiljuti värbasin, on praegu kaitseväes, aga tema ma leidsin nii, et käisin ülikoolis kursust lugemas ja siis üks poiss paistis teiste seas silma. Läksin ja küsisin otse, et kas tahad tööle tulla ja ta tuli testimisele.

Ühesõnaga – häid inimesi võetakse jah tööle kohe kui tundub, et ta hea on!

Huvitav, kas minusugusele ka siin mingit rakendust võiks leiduda, jään ühtäkki mõttesse. Otsustan, et lähen ja teen personaliosakonda ka asja.

Personalijuht Kaidi Nigulas, mis teid siin motiveerib?
Kaidi Nigulas. Foto: Jarek Joepera

Minu jaoks on olulisim, et meie inimeste silmad säraksid, sest neil on iga päev põhjust millestki tööl rõõmu tunda! Olgu see siis põnev tööalane väljakutse, toetav ülemus, professionaalsed kolleegid vms, selles püüab meie osakond juhte maksimaalselt toetada. Väga oluline on pidev töö olemasolevate inimestega, oluline on töötajate vajadusi märgata võimalikult varakult, ideaalis juba eos, et ennetada igasugust frustratsiooni. Ikka on neid, kes vajavad uut väljakutset, täiendavat toetamist või koolitust, mõnel on motivatsioon mingil põhjusel langenud jne, jne. See muidugi ei tähenda, et valdav rõhk on just neil küsimustel, vastupidi, meil on tervikuna väga tugevad ja professionaalsed töötajad, kes pelgalt oma eeskujuga inspireerivad ja loovad toetava töökeskkonna. Samas algab kõik juba värbamisest – kuigi erialased oskused on üliolulised, peab ka inimene ise olema õige vaibiga, et ta sobituks tiimi. Seega otsime omanäolisi inimesi, kes julgevad vastanduda, kui olukord seda nõuab ja keda motiveerib nii isiklik areng kui ka tema panus ettevõttele. Vajadusel oleme valmis otsima seda õige pagasiga inimest pigem kauem, kui, et lepime esmase valikuga.

Ja meie puhul on oluliseks boonuseks ka meie rahvusvaheline organisatsioon – kui tahtmist ja oskusi jagub, on palju erinevaid arenguvõimalusi ja me kogu ettevõtte tasandil seda väga toetame!

 


 

Betsson Group:

• On edukalt turul tegutsenud üle 50 aasta, emaettevõte Betsson AB on noteeritud NASDAQi Stockholmi börsil
• 12 kontorit üle maailma, 2000 töötajat 48 rahvusest, neist ¼ arendusosakonnas
• Kasutab multibränd-mudelit, kokku üle 20 i-gaming-brändi sh Betsson.com, Betsafe.com, Nordicbet.com
• Betsafe Eesti on suurim ja vanim spordiennustusportaal (endise nimega Triobet)
• Eesti spordi suurtoetaja (seitsmendat aastat järjest Eesti Jalgpalli Liidu suursponsor, toetab ka korvpalli ja teisi spordialasid)
• Inglismaa tippklubi Manchester City suursponsor