JAGA

Nutikad tagatuled jalgrattale, veinipudeli temperatuuri näitav kleebis, putukad müslibatoonis – need on tänavuse Euroopa õpilasfirmade võistluse võidutööd.

Kolmapäeval lõppenud Euroopa parimate õpilasfirmade valimisel Serbias osutuks parimaks Inglismaalt pärit õpilasfirma, mis valmistab nutikaid jalgratta tagatulesid, Eesti võistkonna sEst liige Helin Kuldkepp pälvis hinnatud lootustandva noore juhi auhinna.

„Meie tüdrukud esinesid silmapaistvalt ja meeleolukalt ning eristusid teistest selgelt oma rahuliku ja kauni esinemisega ning väga läbimõeldud stendiga,“ märkis JA Eesti direktor Kersti Loor. „sEst oli kindlasti üks tugevamaid esinejaid, aga seekord oli ka konkurents eriti tugev ja žürii väärtustas rohkem innovaatilisi ja reaalselt probleeme lahendavaid ideid.“

Võitja ettevõte Surelight valmistab jalgratta tagatulesid, mis näitavad ka suunda ja jalgratta pidurdamist. Teine koht läks Itaaliasse, mille õpilasfirma toodab kleepse, mis näitavad veinipudeli temperatuuri ning kolmanda koha viisid koju Soome õpilased, kes valmistavad putukatest maitsvaid snäkke nagu näiteks kilgid magusas müslitahvlis. sEst valmistab käsitööehteid, millesse on köidetud ehedat Eestimaa loodust.

Kersti Loor märkis, et võit läks kindlasti õigesse kohta, sest lisaks innovaatilisele ideele oli neil ka pakkuda tugevat sotsiaalset aspekti. „Meie tüdrukud paistsid aga silma väga põhjaliku ettevalmistusega, enesekindla esinemisega ning üks hinnatumaid kõrvalauhindu ehk Junior Achevementi vilistlasorganisatsiooni JA Alumni poolt välja pandud lootustandva noore juhi preemia omistati ka sEst finantsjuhile Helin Kuldkepile, kuna ta on alati valmis lahendama probleeme, võtma vastutust ning tal on selge tulevikuvisioon,“ rõõmustas Loor.

Võistlusel tuli mitme päeva jooksul õpilastel läbida erinevad voorud, et tutvustada oma ettevõtte erinevaid tahke ja kui hästi õpilased ise on valmis ettevõtluses tegutsema. Põhjalikult tuli kaitsta oma äriideed, varasemalt tehtud tegevusi ja toimund arengut. Võistlus koosneb neljast etapist – tegevusaruande esitamine, lavaesinemine publiku ees, žürii ristküsitlus ja stendivoor, kus müügileti juures tutvustatakse ja müüakse oma toodet või pakutakse teenust.

Eesti õpilasfirmad on Euroopas olnud seni vägagi edukad. Seitsmel korral on koju toodud esikolmiku koht, kolmel korral on Eesti firmad saanud Euroopa parimaks. 2009. aastal pärjati Euroopa parimaks õpilasfirmaks Roheline Jälg, kes pakkus inimeste ökoloogilise jalajälje vähendamiseks puude istutamise teenust, 2013. aastal võitsid Kolm Põrsakest oma teadusetendustega lastele ning möödunud aastal osutus Euroopa parimaks biojäätmeid töötlevaid prügikaste tootev Festera.