JAGA

Eesti ettevõtte Click & Grow toode tegi mõne aasta eest just linnaelanikele mõeldes pehmelt öeldes sensatsioonilise innovatsiooni põllumajanduses, traditsioonilisimas eluvaldkonnas üldse.

Click & Grow juht ja asutaja Mattias Lepp, ma saan aru, et teie põhitoode on mõeldud kõigile neile, kes tahaks näpud nö mulda pista, aga samas nagu ei tahaks ka, sest noh, muld ju määrib?

Pisut lihtsustatud lähenemine, kuid nii võib öelda küll. Me nutikas taimekasvatusseade on mõeldud põhiliselt neile, kes tahaks värskeid maitsetaimi ise oma linnakorteri aknalaual kasvatada ja aastaringselt, ka siis, kui õues on veel külm. Click & Grow tehnoloogia võimaldab kasvatada ürte, lilli ja isegi toidutaimi ka üpris keerulistes oludes.

Ja tegelikult oleme tänaseks kodudest kontoritesse laienemas, tõime turule nutifarmi, mis on skaleeritav automatiseeritud taimekasvatussüsteem, mis võimaldab ilma vaevata kasvatada siseruumides kuni tuhandeid puuvilju, salateid, maitsetaimi ja juurvilju, olenemata aastaajast. Smart Farm rakendab tipptasemel taimebioloogiat, et saavutada suurem saagikus, lopsakam vili ja toitaineterikkam saadus ja seda kõike ilma GMO seemneid ja pestitsiide kasutamata.

Lugesin te kodulehelt, et ka olete ka oma esimest toodet uuendanud?

Jah, kuigi põhilises jätkab ka uus nutiaed eelmise põlvkonna nutiaia tooteloogikat – kolm taimekassetti, natuke elektrivoolu ja ohtralt vett annab sinule värsked maitsetaimed või ilusad lilled. Kuid uuel nutiaial on uus lamp, millel kõrguse seadmisel on nüüd vabamad käed. Samuti on kasutusel uued materjalid, andes luksuslikuma tunde. Sellega kaasnes ka vastupidavam konstruktsioon. Silmatorkavaim uuendus on aga kindlasti see, et nutiaia kaas on nüüd ainult valge – värvi annab hoopis Smart Garden korpus – mis on saadaval beeži, valge ja hallina.

Aga see koostöö, mida te hiljuti Tartu Ülikooli teadlastega tegite, see toob veelgi sisulisi uuendusi?

Jah. Meie arendame tänu NUTIKA toetusmeetmele koostöös Tartu Ülikooli Füüsika Instituudiga oma tehnoloogiat paremaks – tahtsime leida natuke odavamaid materjale, mille biolagunemine oleks kiirem kui tänastel materjalidel ja mis oleks teisalt ka taaskasutatav, et seda ei peaks taime kasvuprotsessi lõpus lihtsalt ära viskama.

See tark materjal teeb seda, mida teistes tehnoloogiates teevad mehhaanilised ja elektroonilised komponendid – ta doseerib taimedele toitaineid, hoiab õiget niiskus- ja ph-taset ning aereerib taimede juurestikku. See on üks vägagi oluline komponent me tootes ning me loodame uue tootega turule tulla paari aasta pärast.

PS Innovatiiv loosib käimasolevas Facebooki-kampaanias välja ühe uue Click & Grow nutiaia – tule jaga ja laigi SIIN!