JAGA

Eesti ühe suurema tarkvarafirma Helmes partner Rene Oruman kirjutab, et igapäevased ümbritsevad asjad ja seadmed tunnevad meie näo tänu näotuvastustehnoloogiale järjest tihedamini ära ning see avab uued võimalused ja muudab oluliselt, kuidas me tulevikus elame.

Toimiv näotuvastustehnoloogia on täiesti olemas ning seda rakendatakse iPhone’i avamisel väga paljudes kohtades. Näiteks kasutab Uber Microsofti Face Verificationi tarkvara, et autojuhid end vähemalt kord päevas mobiiliga tuvastaksid. Nii saab veenduda, et roolis on sama inimene, kes konto tegi. See on aga alles algus.

Microsofti olemasolevat näotuvastusprogrammi saab rakendada väga paljudeks asjadeks, alates igat tüüpi ligipääsude tagamisest: parklasse sissesõit, postkasti avamine, koduukse, kontoriukse avamine, postipaki vastuvõtmine, kasiinosõltlaste tuvastamine, tagaotsitavate tuvastamine, alaealisuse kontroll, inimese asukoha tuvastamine (näiteks kooliõpilase sisenemine kooli) jne. Mitte väga kauges tulevikus tunneb kaupluse IT-süsteem siseneva inimese ära ja sealt lahkudes võtab tehtud ostude eest tema pangakontolt raha automaatselt.

 Näotuvastuse potentsiaali on rakendatud kõige rohkem Hiinas. Nii Eesti riigi- kui ka erasektor võiks rohkem arendada ja kasutada näotuvastuse kasvavaid võimalusi ja muuta sellega maailma.

 

Kuidas näotuvastus meid igapäevaselt mõjutab?

Turvalisus – FBI andmebaasis on üle poolte USA elanike fotod (näiteks pilt juhiloalt), mida nad kasutavad tagaotsitavate leidmiseks ja kuritegude lahendamiseks.

Kadunud isikute tuvastamine – maailmapäästmise projekt www.helpingfaceless.com lõi mobiilirakenduse, mis võimaldab pildi järgi tuvastada kadunud lapse. Näiteks kaob või varastatakse Indias iga tund 15 last. Analoogset tehnoloogiat saaks kasutada ka kadunud loomade leidmiseks. Kindlasti vajaks ka politsei- ja piirivalveamet selliseid teenuseid.

Makse kinnitamine näoga – Alibaba tütarfirma AliPay plaanib lähiajal võtta kasutusele näotuvastuspõhise maksekinnituse. Mastercard hakkab edaspidi seda makseliiki kutsuma „Selfie pay“. Mitmete Hiina pankade rahaautomaadid juba identifitseerivad kasutaja näotuvastusega.

E-kursuste paremaks muutmineonline-kursuste puhul saab jälgida õpilaste osalust või kaasatust loengutesse. Kes ei jälgi mängu, need saavad pärast loengut lahendada lisatesti. Lisaks saab sellise monitoorimisega anda tagasisidet õppejõududele.

Hiina WC-paberi vargad – Pekingi avalikes käimlates on tualettpaberi varastamine suur probleem. Selle vastu võeti Pekingis kasutusele süsteem, mis väljastab ühele inimesele üheksa minuti jooksul kuni 60 sentimeetrit paberit.

Helmes arendab Eestis näotuvastusega raamatukogurakendust. Varsti on lugejakaart ajalugu ja raamatu saab kätte otseses mõttes näo järgi.

Punasega tee ületamine – Hiinas Shenzhenis kasutatakse näotuvastust vales kohas või ajal üle tee minevate inimeste tuvastamiseks ning nende nimed ja pildid kuvatakse ekraanil.

Näopõhine reklaam – Tesco plaanib oma Suurbritannia bensiinijaamadesse paigaldada reklaamtahvlid, mis tuvastavad näo järgi inimese soo ja vanuse ning kuvavad sellele vastavat reklaami.

 

 

Autor: René Oruman, Helmes AS partner