JAGA

Innovatiiv kirjutas juunis, et Kesk- ja Ida-Euroopa suurima säästva tehnoloogia valdkonna idufirmade konkursi PowerUp! tänavune võitja on Eestis Tehnopol Startup Inkubaatoris tegutsev Zubax Robotics, kelle välja töötatud tehnoloogia võimaldab oluliselt tõsta kosmosetööstuse energiatõhusust.

Täna kirjutab Äripäev Zubaxist lähemalt, selgub, et Venemaa idufirma Zubax Roboticsi leiutist oleks võimalik kasutada ka sõjatööstuses. See oli põhjus, mis idufirma pidi Venemaalt Tallinna kolima.

Zubax Robotics töötas välja elektriajamite juhtimise tehnoloogia, mis võimaldab suurendada elektriakude efektiivsust üle 10 protsendi. Ettevõte on äratanud huvi maailma suurtes korporatsioonides, paraku on Zubax Roboticsi koostööd rahvusvahelisel tasandil piiranud asjaolu, et mikroskeemi oleks võimalik kasutada ka sõjatööstuses, kuid see ei tule Venemaal kõne alla.2015. aasta sügisel oma ettevõtmisega alustanud kolm noort meest – Pavel Kirijenko, Anton Kroll, ja Dmitri Ramenski – veetsid pikki õhtuid Moskva Hackspace’is, laboris, mis pakub liikmemaksu eest teadusuuringuteks ja -eksperimentideks vajalikku infrastruktuuri. 2016. aastal õnnestus neil välja töötada regulaatori prototüüp, mida soovis omandada firma Amazon. Tehing jäi aga katki, sest mikroskeem kvalifitseerus kahetise kasutusotstarbega tooteks, mida saanuks kasutada ka sõjatehnika juures. Sellepärast ei saanud seda Venemaal müüa.Nii võetigi vastu otsus viia idufirma tegevus riigist välja. Zubax Roboticsi juht Pavel Kirijenko sai oma Ukraina tuttavalt teada, et Eestis on olemas e-kodakondsuse programm. Tänu sellele õnnestus registreerida ettevõte siin ja sõlmida unistuste leping Amazoniga.

Pikemalt saab lugeda siin: