Avaleht Tehnika Maailma esimene kõne 5G võrgus tehti Eestis

Maailma esimene kõne 5G võrgus tehti Eestis

JAGA
Elisa Eesti tegevjuht Sami Seppänen. Foto: Andras Kralla

Eile pärastlõunal tegid Eesti majandus- ja taristuminister Kadri Simson ja Soome ettevõtlus- ja kommunikatsiooniminister Anne Berner maailma esimese kõne 5G võrgus.

Eilne telefonikõne tähistas ka uut märgilise tähtsusega sündmust Elisa ajaloos: aastal 1991 tegi Elisa maailma esimese ja aastal 1994 Eesti esimese kõne GSM võrgus ning siis oli helistajaks Eesti President Lennart Meri.

Maailma esimesed ärisuunitlusega 5G-võrgud avati eile Tamperes ja Tallinnas ning esimest korda maailmas tehti kahe 5G võrgu vahel videokõne. Eestist helistas eile õhtul majandus- ja taristuminister Kadri Simson oma Soome kolleegile, ettevõtlus- ja kommunikatsiooniministrile Anne Bernerile. 5G-võrgu loomiseks kasutati 3,5 Ghz sagedust, mis on üks esimesi sagedusi tuleviku 5G võrgus.

„Andmete liikumise maht maailmas üha suureneb ja seega on uue tehnoloogia kasutusele võtmine äärmiselt oluline. Eesti panustab juba täna isejuhtivate sõidukite arengusse ning ilma 5G ühenduseta on keeruline tehisintellektil põhinevat automatiseeritud liiklumist teedel korraldada,“ ütles majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

Elisa Eesti tegevjuht Sami Seppänen loodab, et aprillis alanud ettevalmistused 5G-sageduste oksjoniks jätkuvad kiirelt ja Eesti saab olla maailmas 5G arendamisel ning käivitamisel eestvedajaks. „5G abil muutub mobiilse lairibaühenduse kiirus kümnekordseks. Selliste ülikiirete ühenduste abil suudame teavet varasemast tõhusamalt edasi anda, mis omakorda annab võimaluse täiesti uudsete rakenduste arendamiseks. Soovime, et Eesti riik oleks koos Soomega 5G-mobiilivõrkude arendamisel esirinnas,“ märkis Sami Seppänen.

Juba lähitulevikus on tänu 5G-le võimalik mobiilset andmesidekiirust mitmekordistada. Täna kasutatud maailma esimeses ärilises 5G-võrgus küündis andmesidekiirus senisest veelgi kõrgemale 2,2 Gbit/s-ni.

5G võrk loodi koostöös Huaweiga maailma esimeste 5G-lõppseadmete abil. Huawei on Elisale oluline partner tulevikuvõrgu arenduses ja ettevõte on täna üks juhtivaid 5G arendajaid maailmas, panustades möödunud aastal võrgu arendamisse üle 10 miljardi dollari.

„Elisa liigub kiirelt uude 5G ajastusse, tuues paremaid kiirusi ja kasutajakogemusi oma klientidele. Huaweil on väga hea meel selle märkimisväärse hetke loomise üle ja koostöös Elisaga oleme jätkuvalt valmis olema teerajajad 5G võrkude ja rakenduste vallas,“ sõnas Zhang Xibo, Huawei mobiilvõrkude asepresident Kesk-, Ida- ja Põhja-Euroopa piirkonnas.

Lisaks suuremale kiirusele ja madalale latentsusele toob 5G kaasa ka selle, et võrku on võimalik samal ajal ühendada piiramatul arvul seadmeid. See loob omakorda hulganisti uusi arendusvõimalusi näiteks IoT (Internet of Things) seadmetele ja lahendustele.

Elisa Eesti on juba julgelt liikunud 5G valmidusega võrgu poole, lisades võrkudesse erinevaid sageduskihte, mis pakuvad hetkel juba üle 600 Mbit/s kiiruseid. Esimene avatud võrk on avapauguks 5G laienemisele ja kulminatsioon Elisas üle kahe aasta toimunud arendustööle, mille käigus on katsetatud tuleviku 5G-võrgu loomiseks vajalikku tehnoloogiat ja mittekommertsiaalseid rakendusi. 5G võrk jääb Rotermanni kvartalisse püsti kuni sagedusoksjonini ja pärast seda oleme valmis võrgu arendusega edasi liikuma.