JAGA

Riikliku Startup Estonia andmebaasi järgi kaasasid Eesti idufirmad 2017. aastal 270 miljonit eurot investeeringuid, nädala eest kaasas Taxify 175 miljonit dollarit, eile selgus, et kullerrobotite tootja Starship Technologies kaasas 25 miljonit dollarit.

Starship Technologies teatas eile, et kaasas 25 miljonit dollarit (21,4 miljonit eurot) nii praegustelt investoritelt (Matrix Partners ja Morpheus Ventures) kui ka uutelt: Airbnb kaasasutaja Nathan Blecharczyk, Skype’i asutaja Jaan Tallinn ja meediakontserni Metro-Goldwyn-Mayeri endine juht Gary Barber.

Ettevõtte asutaja Ahti Heinla ei saanud avaldada, kuidas muudab saadud raha osalusi ettevõttes, kuid ütles, et suur osa Starshipist kuulub siiamaani asutajatele ehk talle ja Janus Friisile. „Väljumiseks on kaugelt liiga vara,“ ütles Heinla, kelle ametikoht on nüüdsest CTO ehk tehnikadirektor.

Meenutuseks, alles 30. mai varahommikul teatas Eesti idufirma Taxify, et kaasas investeeringutena 175 miljonit dollarit, tõstes seega oma hinnangulise turuväärtuse üle 1 miljardi dollari.

Startup Estonia andmeil kogus mulluse suurima investeeringuna Transferwise 240, Skeleton 15 ja Jobbatical 3,5 miljonit eurot.

Ettevõtluskõrgkooli Mainor startup ettevõtluse erialajuhi Andrei Hrustaljovi sõnul hakkavad Eesti idufirmad küpsesse faasi jõudma. “Laienetakse ja palgatakse inimesi juurde. Idufirmade tasutud tööjõumaksud kasvasid aastaga kolmandiku võrra 36 miljonini,” rääkis Hrustaljov.

Mullu lõi idufirmadest enim uusi töökohti Taxify, mis kasvas 136 inimese võrra. Transferwise palkas 98, Pipedrive 61, Starship 29 ning Cleveron 28 uut töötajat.

“Lõbusa äpi suudab pea igaüks valmis teha, aga suureks kasvanud tarka ettevõtet on väga keeruline arendada. Värskelt ükssarveks ehk miljardiäriks kasvanud Taxify puhul on märk suurest ambitsioonist see, et mitte Uber ei ostnud Taxify’d ära, vaid Taxify üritab hoopis ise hiinlaste ja sakslaste raha ning Tartu Ülikooli arendustoega maailma vallutada,” tõi Hrustaljov välja.

“Taxify viimase aja tegevuses ei saa märkamata jääda liitumine Uberi-vastase ülemaailmse liiduga, samuti Eesti tippteadlaste rakendamine ja nüüd sideme loomine Saksa autotööstusega. Tundub, et taksoäpifirma asemel on Taxify aina enam täisvereline tehnoloogiaettevõte – koht, kus arendatakse täiesti uut tehnoloogiat, mis muudab miljonite inimeste elusid üle maailma. Vähem nagu Eesti Uber, rohkem nagu Eesti Tesla,“ lisas Hrustaljov.

Startup Estonia kohaselt tehti mullu Eesti idufirmadega mitu olulist tehingut – uue omaniku leidsid Teleport, PlanetOS ning ZeroTurnaround.