JAGA

Ryanairi tegevjuht Michael O’Leary ütles enne Pärnu Juhtimiskonverentsi Äripäevale antud intervjuus, et väheneva rahvastikuga ääremaadel on tähtis vaadata piiride taha ning majandada nii, et ka kriisi ajal oleks võimekust raskustest välja ujuda.

Toome teieni mõned küsimused-vastused, täispika intervjuu leiate siit.

Eesti on vananeva rahvastikuga ääremaa – kui Te oleksite Eesti peaminister, kuidas selle probleemi lahendaksite?

Ma kopeeriksin juba mujal maailmas katsetatud ja toimivaks osutunud majanduspoliitikaid. Ka Iirimaal on väheneva rahvastikuga probleeme ning seetõttu tõstatub meie mõlema jaoks immigratsiooni küsimus. Igaljuhul tuleb majanduslikult aktiivne olla, muuta oma riik välisinvestoritele ja –tööjõule ning ka turistidele võimalikult ligipääsetavaks ning oma turismisektorit arendada.

Samuti peaksite soodustama noorte eestlaste välismaal kogemusi omandamas käimist ning tegema kõik, et nad hiljem ka tagasi meelitada.

Mida peaksid Eesti ärid ja kaubamärgid tegema, et saada sama kuulsaks nagu Ryanair?

Kõige olulisem iga ettevõtte jaoks on kasv, nii peavad ka Eesti ettevõtted kasvama. Oluline on kasvada Eesti piiride taha.

Väheneva rahvastikuga riikide probleem on see, et koduturg kipub väikeseks jääma, seetõttu pean ka Ryanairi puhul kasvu väga-väga oluliseks.

Meil on näiteks Eestis lihtne kasvada, sest inimesed tahavad halva ilma eest põgeneda, samas tegutseme ka selle nimel, et inimesed saaksid siia lennata. Siin on näiteks praegu mai kuu kohta väga ilus ilm.

Plaanite Eestis 30protsendilist kasvu, kuidas selle saavutate?

Tahame arendada kõike lennubaasidesse puutuvat ning tuua Tallinnasse miljoneid reisijaid. Samuti vajaks väljaarendamist ka Pärnu lennujaam.

Lennubaasi loomine võimaldaks pakkuda ka uusi töökohti.

Olete miljonär – mis teid endiselt töötama motiveerib? Kas pensionile pole mõelnud?

Mul on neli väikest last vanusevahemikus 7-12 aastat. Ma pean selle kohe selgeks tegema, et Ryanairis ei ole ma mitte kunagi töötanud raha pärast, see ei ole kunagi olnud peamiseks motivaatoriks. Mind motiveerib kasv, see et ma suudan reisijate arvu kasvatada. Tahan, et Ryanairist saaks Euroopa suurim lennufirma ning selle nimel ka iga päev töötame.

Kuidas Te puhkate? Mis on Teie lemmiktegevused?

Minu lemmiktegevus on Ryanairis tööl käimine. Mulle meeldib end hõivata erinevate uuringutega, mõelda välja ja leida ettevõttele uusi sihtkohtasid.

Ma usun, et minu tegevus on Eesti-suguste väikeriikide jaoks väga oluline, me investeerime siia, loome uusi võimalusi ning toome siia miljoneid inimesi.

Michael O’Leary osaleb esinejana täna ja homme Pärnus toimuval juhtimiskonverentsil.  Veel esinevad näiteks TransferWise’i asutaja ja juht Taavet Hinrikus, notar Priidu Pärna, KIA autodisainer Björn Koop, Tallinna-Helsingi tunneli eestevedaja Peter Vesterbacka, kunstiteadlane Linnar Priimägi ja paljud teised. Äripäev vahendab uudiseid ürituselt veebis täna ja homme.