JAGA

Kumu kunstimuuseumi kauplus on koht, kuhu kodu sisustamise mõtetega tasub tulla. Siit leiab oma kodu kaunistaja ainulaadseid disainielemente, mis põhinevad Eesti kunstil.

Huvilise kodukujundaja rõõmuks selgub, et Kumu pood pakub lausa geniaalselt lihtsat teenust – võib valida peaaegu ükskõik millise taiese muuseumi mahukast kogust ning selle omale koju viia, reprodutseerituna.

„Pakume tõesti unikaalset võimalust tellida koju või kontorisse killuke suurt kunsti, repro mõnest muuseumi ulatuslikku kunstikogusse kuuluvast teosest,“ sõnab Eesti Kunstimuuseumi kaupluste juhataja Tiina-Maria Vint. „Valik on lai, meie kogudesse kuulub ligi 60 000 kunstiteost ning siit leiab kindlasti igaüks inspiratsiooni. Olgu selleks õlimaal Konrad Mäe väljapaistvast loomingust, graafiline leht Eduard Wiiralti väga mitmekülgsest valikust või siis näiteks Eduard Ole maal või Tõnis Laanemaa plakat.“ Selleks, et anda tellitud kunstiteose reprole võimalikult originaalilähedast ilmet, kasutatakse Vindi sõnul reproduktsioonide printimisel kvaliteetseid materjale nagu lõuendikangas, graafikapaber ja plakatipaber.

Kuid miks eelistada kunstimuuseumi kogudesse kuuluvate teoste reproduktsioone, pakuvad ju paljud sisustuskaubamajad üpris laia valikut?

„Kindlasti juba seetõttu, et Eesti suurima kunstikoguna on valik erinevatest stiilidest ja kunstisuundadest väga mitmekesine. See annab võimaluse lasta mõte lendu ja leida inspiratsiooni erinevate interjööride rikastamiseks,“ ütleb Vint. Sümbolistlik Kristjan Raua „Tähtede all“ võib magamistuppa tuua unenäolise atmosfääri, söögitoa seinale või kööki saab valida värskendava futuristliku teose repro, töölaua seina võib ellu äratada põnev geomeetriline graafikateos.

„Mitmekesise valiku Eesti kunstnike tähelepanuväärsematest töödest oleme välja pannud e-poodi, kus huviline saab esmase ülevaate pakutavatest maiuspaladest. Valik on aga veelgi avaram – kui on idee riputada seinale mõne kunstniku konkreetset tööd, tasub alati küsida – kui soovitud taies kuulub meie kogudesse ning sellest on võimalik kvaliteetset reprot valmistada, siis kliendi soovil seda ka teeme.“

Kõik reproduktsioonid varustatakse Tiina-Maria Vindi kinnitusel templi ja originaalteose andmeid sisaldava etiketiga.

Kumu kauplusest leiab muudki – silma jäävad huvitava disainiga valgustid. Leonhard Lapini ja Andres Toltsi tööde motiividel valmistatud laua- ja põrandalambid on osa nende autorite näituste toodete kollektsioonist. Lülitades löövad teoste detailid põnevalt kumama – nõnda saab lihtsa valgustuselemendiga luua elutuppa või esikunurka hubase atmosfääri.

Kasutatud teos Andres Tolts. Öö. 1987. Eesti Kunstimuuseum

„Niimoodi saab Eesti kunsti valitud palasid eksklusiivsel moel paigutada mujalegi interjööri,“ lausub Vint ning jätkab: „Plakat koduseinal? Miks ka mitte! Kaupluses on eraldi väljapanek nn retroplakatitest – need on Eesti kunstnike poolt aastakümnete jooksul kujundatud plakatite reproduktsioonid, mis tõmbavad tähelepanu oma möödunud ajakajalisusega ning sobivad hästi näiteks retro- või funkstiilis kujundatud koju.“

Vint lisab, et eriti suurt huvi tunnevad retroplakatite vastu turistid, kes neid meelsasti kaasa ostavad.

„Plakat ongi kõige kiirem viis efektse lahenduse loomiseks,“ leiab Vint. „Muuseas, meilt on võimalik soetada ka uute näitustega kaasnevaid plakateid ning seepärast soovitangi kunstihuvilistele – meie poest tasub ikka aeg-ajalt läbi astuda – paralleelselt uute avanevate näitustega täieneb ka toodete valik.“

Konrad Mägi Norra maastik
Reprode printimiseks kasutatakse 12 värviga pigmendipõhist tindisüsteemil töötavat laiformaadi printerit, mis võimaldab eriti laia värviruumi ning kiiret ja täpset printimist.  Olenevalt originaalteose tehnikast kasutatakse reproduktsioonide materjalidena lõuendikangast, graafika- või plakatipaberit.
Kumu muuseumipood
Seintele saab tellida erinevas mõõdus töid: A1 formaat (51 × 52 kuni 88 cm); A2 formaat (25 kuni 51  × 51 cm); A5 formaat (13,5 × 17 kuni 23 cm). Repro hind vastavalt formaadile maalide, akvarellide ja graafika puhul on 15 €, 80 € või 100 €. Soovi korral on võimalus teoseid tellida ka suuremas või väiksemas erimõõdus. Repro plakatite mõõdud ja hinnad: A1 formaat – 14 €; A2 formaat – 10 €; A3 formaat – 7 €.
Lähem info: https://pood.ekm.ee/et/reprod
Eduard Ole Laud