JAGA

Straipu on toonud valgustimaailma uue hingamise, liikudes masstoodangule vastupidises suunas. Loodud on valgusti, mis kannab endas olulisi märksõnu nagu funktsionaalsus, kvaliteet, vastupidavus ja austus meie keskkonna vastu.

Ütlen ausalt – enne seda, kui Straipu valgustite boksi Interjööri messil nägin, ei olnud ma neist kuulnud mitte vähimatki. Samas, ma ei pea end ka valgustieksperdiks ega lampidemaailma suureks huviliseks, kuid eks ole minulgi kodu sisustades olnud põhjuseid mitu, miks erinevaid valgusallikaid internetimaailmast avastada. Aga valik on kirju, tõesti kirju.

See selleks – lambid ei ole minu jaoks just kõige põnevam teema olnud, millele kodusisustuses keskenduda. Küll aga võib ühest lihtsast lambist saada hubases miljöös pilkupüüdev ja keskne ese. Ja see ei ole ju vaid disainelement, vaid tal on üks väga kindel funktsioon – anda valgust. On ju nii! See on hea mõte, jõuame selleni veel tagasi.

Kuid mis mind köitis peale selle, et messil nende boksile lähenedes mingeid uutmoodi lampe märkasin. Mis oli see, mis pilku püüdis? Need kaks pühendunud ja loodu üle uhket ja enesekindlat härrat seal nende teistsuguste puidust lampide vahel, kes kohe aru said, et mind nende looming kõnetanud oli. Eesti mehed täitsa! Ja nad on vaeva ja suure pühendumusega valmis teinud midagi, mille loo tahan Teieni tuua.

Miks revolutsioon?

Olete selliseid disainvalgusteid varem kohanud? Tegemist on tõeliselt ajatu disainiga, mis on jõulised ja stiilsed, samas lihtsa joonega ja tuleb välja, et väga hästi valgustavad ka veel. See on disainielement, mille ümber saad luua ülejäänud miljöö. Just nimelt nende ümber, sest valgustuse teemaga on tähtis tegeleda juba projekteerimisel.

Sisustuselementide virvarris on suur võit, kui suudad leida Eesti käsitöötoodangu, mille valmistamisel on seesama mees näinud vaeva ja higi valanud. Sellisel elemendil on oma lugu ja ta harmoneerub koduga hoopis teisiti kui tuim tükk masstoodangut.

Aga tagasi tulles funktsionaalsuse juurde, siis…

Nagu öeldud, mis iganes lambi esmane funktsioon on ikkagi valgustada ja anda toale vajalik hubasus valguse kaudu. Olgu siis vajadus kas töölaud, elutoa nurk, voodis lugemine, esiku valgustamine või mis iganes muu eesmärk. Straipu on tabanud siinkohal naelapea pihta. Tegemist on tõeliselt hea lambiga, mis on boonusena ka täieõiguslik disainelement. Straipu lambid ongi üles ehitatud ikkagi esmalt funktsionaalsusele ja kvaliteetsele valgustamisele.

Aga ikkagi, milles see revolutsioon siis seisneb?

Loodud on valgusti, mis kannab endas olulisi märksõnu nagu funktsionaalsus, kvaliteet, vastupidavus, lihtsus ja ilu. Me oleme enda jaoks tõenäoliselt juba mõnda aega tagasi avastanud käsitsi valmistatud mööbli, me laseme ehitada endale maju, mis oleksid meie endi soovide järgi loodud. Straipu on minu jaoks teinud revolutsiooni läbi mitme aspekti valgustite maailmas, tuues erilisust ka lampide kirevasse maailma ning võideldes masstoodangu vastu. Kvaliteet peegeldub iga lambi kõikides detailides ja toodetega on tõepoolest palju vaeva nähtud.

Hiljem uudistasin ka nende kodulehel ja sealt tuleb välja, et igal aastal istutab seesama Straipu meeskond Eesti loodusesse tagasi sama palju puid, kui nende toodangu valmimiseks on kulunud. Aitäh selle eest! See annab mulle kindluse, et lamp, mis ehk ka minu kodu kunagi valgustama saab, ei ole tehtud hapniku arvel, mida vajan hingamiseks.

Teksti autor: Anni Schutting, Bonnier2B