JAGA

Nordic Automation Systems teatas, et aitab Kakumäe sadamal saada esimeseks intelligentseks sadamaks Läänemere piirkonnas.

Intelligentseks muudavad sadama kasutusele võetavad “Targa Linna” lahendused, mis võimaldavad vähendada kulusid, optimeerida toiminguid ja parandada üldist ohutust – kõiki sadama tänavavalgusteid ning lainemurdja valgustust hakatakse kaugjuhtima LoRaWAN™ (Low Power Wide Area Network) võrgu kaudu.

Tänaseks on Nordic Automation Systemsi arendatud ja toodetud valgustikontrollerid külge saanud juba 45 disainibüroos Keha3 loodud tänavavalgustit.

“Kaugjuhitav valgustikontroller on üks lahutamatu toode arendamaks tulevasi Targa Linna lahendusi üle maailma. Täna tuleb huvi toote vastu igast maailmajaost, mis annab kindlasti mõista, et oleme õigel teel,” ütles Nordic Automation Systemsi asutaja Viljo Veesaar. “Väljaspool Eestit on kindlasti üks suuremaid projekte sellel aastal koostöö Taani energiaettevõttega Seas-Nve, et paigaldada Aarhuse linnatänavatele 32 000 valgustikontrollerit.”

Kontrollerid võimaldavad autonoomset tööd vastavalt kalendrile, kellaajale kui ka ajavööndile, kus ta parasjagu asub, seadistatud valgusprofiilidele.

Valgustikontroller võimaldab kontrollida energiatarbimist kaugjuhitava sisse- ja väljalülitamisega ning LED ja teiste valgustite juhtimist DALI liidese abil. Pilveplatvorm pakub täielikku ülevaadet valgustite kohta, võimaldades hallata nii energiakulu kui ka hooldustsükleid. See annab võimaluse kasutada tööjõudu ainult siis kui vaja ja kus vaja. Haven Kakumäe sadam on intelligentse valgustussüsteemiga võimeline tegema teadlikumaid otsuseid energia ja kulutõhususe vähendamiseks.

Peale tänavavalgustuse on Nordic Automation Systems paigaldanud sadamasse üle 100 Keha3 poolt disainitud teenindusposti. Ainulaadse välimusega postid on tulevikus varustatud NASi poolt väljatöötatud elektrienergia arvestiga, mis tagab ööpäevaringse juurdepääsu energia täpsemaks mõõtmiseks ning tõrgete koheseks likvideerimiseks. Lisaks hakatakse tulevikus LoRaWAN™ võrgu kaudu kontrollima ka sadamakaide juurdepääsusüsteeme, võimaldades võimaliku lubamatu tegevuse kohta teadete edastamist reaalajas.

Traadita sidevõrk LoRaWAN™ kulutab võrreldes mobiilsidetehnoloogiatega andmete edastamiseks oluliselt vähem energiat, suurema leviala juures on ka võrgu ülalpidamiskulud madalamad, kuna ei tule maksta võrgutasusid. LoRaWAN™ võimaldab sensorite autonoomset tööd kuni 10 aastat, asetsedes tugijaamast kuni 15 km kaugusel. Võrk lubab sideühendust ka maa all ning muudes raskesti ligipääsetavates kohtades.