JAGA
ICO ehk Initial Coin Offering on kõige võimsam projekti grupirahastuse tööriist mis täna ettevõtetele kättesaadav. 

ICO on instrument oma toote või teenuse ette rahastamiseks ilma oma firmas osalust ära andmata. Kõige sarnasem “vana majanduse” rahastusmudel ICOle on Kickstarter kõigi oma vahvate projektidega. ICOde puhul on täiendavaks omaduseks veel see, et krüpto-token on ka vastava äriga tugevasti seotud, kui soetad omale selle siis saad õiguse tarbida väärtust kogu vastava toote eluaja jooksul.

ICOde buum on vallutanud planeedi. 2017 aasta oli buumi tipp ja kui firma suutis ICO välja kuulutada siis momentaalselt ka raha sai. Loomulikult olid kõige agaramad erinevat masti kurjategijad kelle võimekus usutavaid värvilisi kirjatükke (white paper) produtseerida oli hämmastavalt suur.

Tänaseks on seis muutunud ja eufooriast maa peale tagasi tuldud. ICOsid auditeeritakse, whitepapereid loetakse läbi ning pidev suhtlus käib terve kogukonnaga läbi kõigi kanalite. Pettureid kindlasti veel on aga seda enam on sõel nüüd 2018 suveks tihedam.

Tehniliselt kujutab ICO endast virtuaalsete tokenite esmast müüki. Nende tokenitele lubatakse hiljem olulist osa firma toimimises ja seeläbi ka väärtust. See väärtus võib olla nii rahaline läbi tokeni hinna kasvu kui ka emotsionaalne, kui selle tokeni eest saab hankida mingit unikaalset ja muidu kättesaamatut.  Reeglina püütakse pakkuda mõlemat.

Eesti firmad on tänaseks läbi viinud üle 50 ICO ja kaasanud nende kaudu enam kui 200 miljoni euro väärtuses tokeneid. Enamuse nende ICOde taga ei olnud siiski eestlased vaid need ettevõtted lihtsalt asutati Eestis. Selle põhjuseks on meie unikaalne ja innovatsioonitoetav ärikliima.

Esiteks on Eesti vastavad regulaatorid, Finantsinspektsioon ja Politsei avatud ja sõbralikud asutused kust saab alati nõu küsida, et kas plaanitav ICO läheb nende regulatsiooni alla ja kuidas oleks parem seda läbi viia. On võimalik taotleda vastavad litsentsid krüptorahaga ümber käimiseks. Teiseks ei pea investeeringuks kogutud summalt kohe tulumaksu tasuma, nii nagu reeglina mujal populaarsetes ICOpaikades.  Kolmandaks on Eesti IT-firmade, ärinõustajate ja juristide tase ICOde nõustamisel väga kõrge tulenevalt senise praktika rohkusest. Pakutakse nõu nii ICO-eelse, aegse kui hilisema teenindamise tarvis.

Huvi valdkonna vastu on globaalne ning päringuid laekub üle maailma nädalas mitmeid. Õnneks on ka Eesti inimesed ICOde võimalusi avastamas ning aina tihedamini nõu küsimas. Korraliku globaalse ICO edukas läbiviimine on keeruline ja kallis projekt kuid aina enam saab kaasatud raha inspiratisooniks järgmistele ning oodata on väga tihedat ICO-sügist.

Mõned juhuslikud näited ICOdest mis Eestis tehtud:

https://www.agrello.org/ – lepingud mis tõestatud plokiahelaga ja millede sõlmimist nõustab AI, 30.1 miljonit dollarit.

https://daneel.io/ – virtuaalne assistent mis kasutab Watson AI-d, 2.7 miljonit dollarit.

https://etheal.com – spetsiaalarstidele ligipääsu tagamine ja terviseteenused AI abil, tokenimüük alles käib.

https://mothership.cx/ – finantsteenused e-residentidele, 5.5 miljonit dollarit.

List on pikk, tasub uurida.

Lisainfo: http://applaud.ee/ICO | võta konsultatsioon kas ICO sobib ka sinu projekti rahastuseks?

Henrik Aavik, firma Applaud ICO valdkonna vedaja ning Eesti Krüptoraha Liidu juhatuse liige.

http://applaud.ee/ICO