JAGA

Just sedalaadi vastakad tunded tulvasid pahvakuna peale Prysmian Group Baltics ASi tehasehoone laeaknaga nõupidamisteruumis istudes ning kuulates sealseid personalitöötajaid innovatsioonist rääkimas. Nende oma tehase kontekstis. Innovatsioon, see on ju midagi ulmelist, millegi täiesti uue loomine, ei? Ja siis hakkas laualt, Skype’iga ühendatud kõlarist voolama sulakulda.

„Kui kaablist endast rääkida, siis on võimalik innovatsiooni kontekstis rääkida ülijuhtivusest, mis teatud kaablites väga vajalik oleks, aga kindlasti ka kattematerjalist,“ sõnab Siim-Ilmar Nopri. „Samuti on võimalik teha efektiivsemaks tootmis-, müügi- ja logistikaprotsessid, piltlikult öeldes ehitada sama rahaga kaks maja.“

Kaabli kattematerjale on Nopri sõnul tänapäevalgi juba mitmeid erinevaid, ei ole ainult seesama valge juhe, mis igaühel seinal jookseb. „Erinev materjal on mehaanilise, erineva keemilise kaitse jaoks… võtame näiteks majakaabli tulekindluse – tavapärane PVC-kate eritab põlemisel hulgaliselt mürgiseid gaase, uus materjal aga kindlustab, et põlev ruum ei täitu mürgise gaasiga – väga lihtne asi!“ kinnitab Nopri. „Õli- või naftatootmise juures on oluline keemiline resistentsus, kusagil kaevanduses aga tugevus, kusagil mujal aga painduvus…. Ja siis tulevadki mängu erinevad kattematerjalid.“

Nopri sõnul tuleb kaablimaailmas innovatsioonist rääkides panna kindlasti tähele, et kaablite juurde kuulub veel tooteid. „Näiteks meie teeme ka liftikaableid, pakume liftitootjatele täiskomplekti, nad saavad meilt isegi lifti monitoorimisseadmed, need mõõdavad asju, mis liftis toimub ja nende andmete põhjal suudavad algoritmid aru saada, kas oleks vaja hooldust, remonti jms,“ kinnitab Nopri. „Lisaks on kaabliinnovatsioon Pry-cam, mis ei ole küll kaabel, aga täiendab kaablit. Pry-cam mõõdab osalahenduste taset kaablis – mida rohkem neid on, seda rohkem on seal järelikult defekte. Kui defekte on aga liiga palju, siis kaabel rikneb. Pry-cami abil saad kaabli olukorrast kiire ülevaate.“

Seejärel tulevad tootmisprotsesse ja logistikat puudutavad innovatsioonid. „Näiteks kuidas kaabel efektiivseimal moel kokku panna, seejärel võimalikult efektiivselt kliendini toimetada, samuti kuidas toorained tehasesse kohale saada ehk siis logistikapool.“

Niisiis, taaskord saab kinnitust, et üks loll jõuab rohkem huupi lahmida, enne kui tarkadelt vastused kätte saab. Õnneks viiakse mind kohe ka tehasesse ekskursioonile – saan oma silmaga näha, kuidas need traadid sinna kaablisse ikka pannakse.

 

Kuidas Siim-Ilmar Nopri nii targaks sai?

2015. aastal Tallinna Tehnikaülikoolis elektroenergeetika alal magistriõppe lõpetanud Siim-Ilmar Nopri kuulub Prysmiani rahvusvahelisse Young Graduate’i programmi.

Programm koosneb sellest, et noor ülikoolilõpetaja töötab esimesel aastal oma koduriigi tehases ja saab töö käigus tehase tööprotsessidest 360kraadise ülevaate. Seejärel leitakse talle kaheks aastaks rahvusvaheline töö, Siim näiteks töötas USAs. Pärast seda perioodi on võimalus tulla tagasi koduriiki või leitakse mõni veelgi sobilikum amet kusagil teises riigis ehk siis leitakse võimalus programmi pikendada. Siim töötabki nüüd Milanos, korporatsiooni innovatsiooniinkubaatoris.

„Hetkel on mu päevatöö sisu innovatsiooni konsultatsioon. Mu töö seisneb selles, et kui arendusprojektid on saanud küpsemaks, siis meie inkubaator leiab sobivaima lähenemise ideede klientideni viimiseks ning võimalusel osaleme ka ideede rakendamises. Paar tööd ongi praegu klientide juures katsetamisel,“ selgitab Nopri. „Minu töös on omal kohal nii tehisintellekt kui ka masinõpe, tootearendus, liitreaalsus ja muud maagilised väljendid. Me püüame muidugi vähem keskenduda konkreetsele tehnoloogiale, alustame ikka vajadusest, aga kui meil on vaja midagi teha ja me saame kasutada virtuaalreaalsust või tehisintellekti, siis muidugi me kasutame.“

Innovatsioonikeskuste olemasolu on tänapäeva maailmas aga lausa hädavajalik. „Prysmian on ju suur, me oleme maailma suurim ja edukaim kaablitööstuskontsern – meil on 112 tehast ja pea 30 000 kolleegi, ning et edu hoida on vaja innovatsiooni, teha midagi uut, midagi sellist, mida konkurendid kohe järele teha ei saaks,“ teab Nopri.

„Koju tagasi? Minu lemmikkultuur on Põhjamaades ja Eestis, kus on hea töötada, aga ma tunnen, et olen veel piisavalt noor ringi rändamiseks ja uurimiseks,“ mõtiskleb Nopri. „Pealegi, keskmiselt kestab üks Prysmiani lähetus kaks aastat, mul on üks aasta innovatsiooniinkubaatoris oldud… ja selles positsioonis on mul veel palju õppida.“

 

Mis on Young Graduate Program?

Prysmian Group Baltics ASi personalijuht Elizabeth Leet: Young Graduate Program on hoolikalt läbi mõeldud rahvusvaheline arendus- ja koolitusprogramm, mille eesmärk on värvata noori ülikooli lõpetajaid, kellega koos otsitakse ettevõttesse uusi värskeid ideid ja suunamuutusi.

YGP pööritab Sind ümber maailma! Programmi valituks osutudes veedad Sa kaks esimest nädalat Prysmian Groupi peakorteris Milanos, kus tutvud ettevõtte juhtkonnaga ning teiste programmi valitutega, saad ülevaate ettevõttest tervikuna ning õpid SDA Bocconi ülikooli parimate õppejõudude käe all. Kuna korraga värvatakse 40–50 inimest üle ilma, on need esimesed kaks märtsinädalat Milanos kuuldavasti ülilahedad.

Seejärel jätkub töö koduriigi ettevõttes, asukohaga Keilas. Põhjus selleks on väga lihtne, sest just siis õpid Sa tundma kaablitööstuse põhitõdesid, tootmisest turgudeni.

Programmis osalemise tulemuseks on kaheaastase rahvusvahelise töökogemuse omandamine. Selleks on Sul suurepärane võimalus alates teisest tööaastast töötada ükskõik millises Prysmian Groupi tehases üle kogu maailma, olgu see siis Euroopas, Aasias või Ameerikas. Pärast kaheaastast eemalolekut ootame Sind enda juurde tagasi või soovime edu mõnes teises sihtkohas Prysmian Groupis!

Tänaseks toimunud 7 värbamisega oleme värvanud juba 265 vahvat noort üle maailma, Baltikumist on programmiga liitunuid kaks – Siim-Ilmar Eestist ja kuna me opereerime ka Läti-Leedu turul, siis eelmisel kevadel tuli meile Leedu tüdruk Gintare, kes on praegu Rootsi tehases tööl. Värbame eelkõige insenere, samal ajal ka ärisuuna- ja finantsinimesi. Mitmekesisus on Prysmiani võtmesõnaks, mistõttu töötame fokusseeritult selle kallal, et saada ettevõttesse ka noori naistöötajaid. Me soovime näidata, et ka kaablitootmine võib olla innovaatiline ega ole üldse igav.

 


 

Kuni 26aastane inglise keelt oskav noor, pane tähele! Kui oled oma ülikooliõpingutega lõpusirgel või juba lõpetanud ja kui sa otsid rahvusvahelisi karjäärivõimalusi, on see programm just sulle! Kandideerimiseks tuleb veebis täita lühike ankeet ning saata CV, lisaks tuleb sooritada inglise keele ja isiksuse test. Olles need edukalt läbinud, kutsutakse sind juba hindamiskeskusesse, kus sind ootab ees grupitöö ja personaalne intervjuu. Eelnevatel aastatel on hindamiskeskused olnud Soomes ja Rootsis, reisikulud hindamiskeskusesse ja tagasi katab ettevõte.

 

Ole julge! Kandideeri! Muuda maailma! Võta julgesti ühendust: elizabeth.leet@prysmiangroup.com või telefonil 671 2236.