JAGA

Eesti ühe suurema tööstusmasinate ja -seadmete, tarvikute ning tööriistade müüja Duroc Machine Tool OÜ esindatavad Universal Robotsi ja MiR-i robotid on leidnud sooja vastuvõttu nii mitmes Eesti ettevõttes kui ka ülikoolides.

„Tööstuslikud robotid ja automatiseerimine on täna populaarne võimalus töö optimeerimiseks ja lihtsustamiseks nii tootmises, tööstuses, teeninduses kui ka tervishoius. Meie tegeleme robotitega alates aastast 2014, pakkudes Universal Robotsi (UR) koostöörobotit ja mobiilseid iseliikuvaid roboteid ettevõttesiseseks kaubaveoks,“ tutvustab Duroc Machine Tool OÜ juht Peeter Sekavin.

URi robotkäe eripära on, et see saab töötada inimese kõrval, enamasti vajamata eraldi turvaaeda või piirdeid. „Üldjuhul on turvalisuse huvides alati robotid olnud piiratud omaette turvapiiratud alale, kuid UR oli esimene omalaadne maailmas, mis saab töötada külg külje kõrval inimestega. Kui robot peakski vastu inimest või millegi muu vastu minema, seiskub robot automaatselt tänu sisseehitatud jõuanduritele,“ selgitab Sekavin. Roboti käeks võivad olla nii haarats, mõni tööriist kui ka mitu asja korraga.

MirHook 200

Robotkäsi on väga hea tööriist valdkondades, kus on vaja koostada seadmeid ja detaile, teenindada masinaid, kontrollida tooteid, pakkida või võtta detaile kastist või pakist. „Käes“ suudab robot hoida ja ühest kohast teise tõsta või tööd teha vastavalt masina mudelile 3-, 5- või maksimaalselt 10kilogrammise esemega. Tegemist on suurepärase abilisega elektroonika- ja toiduainetööstuses, masinaehituses, laborites ning mujal, kus robotkätt on efektiivne kasutada konveieril või tootmisliinidel ühe lülina näiteks materjalide etteandmisel, viimistlusel, värvimisel, jootmisel, liimimisel, kruvide keeramisel, kvaliteedikontrollis, testide tegemisel ning ka pinkide ja masinate teenindamisel või täppistöö tegemisel.

MirHook 200

Taani ettevõtte Universal Robots äriidee sai alguse 2003. aastal, kui kolm asutajaliiget Lõuna-Taani Ülikoolist otsustasid arendada toiduainetööstuse erinõuetele vastava kerge ja lihtsalt programmeeritava roboti. Ettevõtte ametlik loomine toimus aastal 2005 eesmärgiga muuta robotitehnoloogia kättesaadavaks väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele, mida oleks kerge programmeerida, mis oleks hea hinnaga ja ohutu. Esimeseks robotiks oli UR5 – 5 kg tõstevõimega ja 850 mm tööraadiusega robot, mis oli pöördepunktiks tööstuslike robotite turul. Neli aastat hiljem hakati esimesi roboteid müüma ka Saksamaal ning kiirelt arendati müügivõrku üle Euroopa. 2011. aastal sisenes Universal Robots Aasia turule ning nüüd müüakse kergeid, ohutuid ja kasutaja sõbralikke tööstusroboteid üle maailma. Vaatamata arvukatele esindustele eri riikides asuvad ettevõtte peakontor, teadus- ja arendustegevus ning tootmine endiselt Taanis.

 

Legost sündinud iseliikuv transpordirobot MIR

Mobiilse roboti MIR funktsioon on põhimõtteliselt sõita ringi ja vedada kaupa laiali siseruumides. Robot on laialdast kasutust leidnud tööstustes ja tervishoiuvaldkonnas, kus tema eesmärk on automatiseerida ettevõtte sisemine transport. MIR sai alguse 2011. aastal Lego klotsidest ehitatud prototüübist, mille esimene pärisversioon sai valmis aasta hiljem. 2013 valmisid esimesed tööstuslikud MIRi robotid ning tänaseks on MIRist saanud juhtiv mobiilsete robotite tootja, kes arendab, toodab ja müüb oma CE-sertifitseeritud tooteid erinevatele ettevõtetele üle maailma.

MIR100 mudeli maksimaalne kiirus on 1,5 m/s ja täpsus 10 mm – 0,39″ võrdluspunktist. Roboti kaal on 62,5 kg ning laadimiskoormus kuni 100 kg, uuel mudelil kuni 200 kg. Robotit saab juhtida traadita interneti, Bluetoothi ja PLC kaudu. Robotile saab haakekonksuga käru taha haakida või siis võib käru alla sõita ja alt kinnitades käru vedada.

MiR100

Duroc Machine Tool OÜ grupi firmad kuuluvad börsil noteeritud Põhjamaade firmale Duroc AB, mis omab, haldab ja arendab tootmis- ning kaubandusettevõtteid. Duroci ettevõtted esindavad enam kui 60 maailmanimega tootjat ning tegutsevad kuuel turul – Rootsis, Norras, Taanis, Eestis, Lätis ja Leedus.

Duroc Machine Tool pakub võtmed-kätte-lahendust: seadmete müük, tarne, kokkupanek, paigaldus, seadistamine, väljaõpe, vajadusel programmide loomine, hooldus, garantii ja remont. Ettevõtte suuremad kliendid Eestis on Paide Masinatehas AS, Hissmekano Estonia OÜ, HANZA Mechanics Tartu AS, Konesko AS, Bestra Engineering AS, Avex AS ja BLRT AS. Roboteid on Duroc tarninud näiteks Ericsson Eesti ASile, Konesko ASile ning mitmele ülikoolile nagu Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Kunstiakadeemia ja Tartu Ülikool.

www.duroc.ee