JAGA
Autor: Sandra Võsaste

Kas biojäätmete sorteerimine peab olema tüütu, haisev ja kärbseid kohale meelitav kohustus? Tegelikult hoopiski mitte – koos Festeraga saab sellest põnev, stiilne ja vähe vaeva nõudev hobi.

Festera sai alguse, kui meie asutaja Kevin ei viitsinud prügi välja viia. “Prügikast haises ebameeldivalt ning täitus alati meeletult kiiresti,” ütleb Kevin. Siis meenus talle ühest keemiatunnist, et leidub mikroobe, mis biojäätmete lagunemist kiirendavad ning ideest hakkas idanema õpilasfirma Festera. Teadmine, et oma vabast ajast biojäätmetega mässamine võib rõõmu pakkuda, sai meile selgeks alles siis, kui oma esimese laari huumust prototüübist välja võtsime ja tootearendaja Kris selle sees esimesed redised kasvama pani. Sellest ajast peale olime veendunud kompostientusiastid. Nii juhtub ka meie klientidega, kui soetada endale biokast ja järgida lihtsaid juhiseid.

 

Mida biokast meie heaks teha saab?

Et algaja kasutaja oma biokasti tõepoolest kiinduks, tuleb teada, kuidas see kliendile, tema perele ja keskkonnale kasulik on. Esiteks võidad ajas – pole vaja haisvat bioprügi ämbrit igapäevaselt tühjendada, biokasti täitumine võtab keskmisel 4-liikmelisel perel aega umbes kaks kuud. Perele saab kasti kasutamine aga ühiseks põnevaks eksperimendiks, koos jälgitakse, kuidas protsess käima läheb ning oodatakse huviga esimese huumuselaari valmimist. Mis aga ehk kõige tähtsam – kasutaja teeb suure teene keskkonnale, sest tema süsinikujalajälg väheneb. Ühe aasta pikkune biokasti kasutamine võrdub samaga, nagu loobuda kuuks ajaks oma sõiduautost.

 

Kuidas see töötab?

Biokast toimib nagu tavaline kompost, ainult mitmeid kordi kiiremini, ilma ebameeldiva lõhna ja kärbesteta. Kasutaja tööks jääb vaid ühendada toode vooluvõrku ning lisada kasti sõbralikke kompostibaktereid. Need kiirendavad protsessi ja eemaldavad ebameeldiva lõhna. Biokasti saad panna kõiki taimseid jäätmeid, saiatoodete jäänukeid, munakoori, paberit, kohvipaksu ja palju muud. Kõigest sellest moodustub huumus, 100% naturaalne väetis.

 

Mida huumusega peale hakata?

Selle küsimuse tekkimise ajaks on jäätmetest saanud ressurss, kasutamisvõimaluste piiriks on fantaasia. Seni on testkliendid tarvitanud seda olemasolevate toataimede või peenarde väetamiseks, teinekord poetavad lihtsalt isegi kortermaja ette põõsa alla – see pole ju enam prügi, meenutab hoopis mulda. Mõni entusiastlikum on alustanud laiema potipõllundusega ning saab nüüd alati kodus kokates oma pasta peale värsket basiilikut lisada. Soovitame ka tulevastele kasutajatele sellest julgustust saada, omakasvatatud toit tekitab erilise tunde, kõige enam satuvad sellest vaimustusse lapsed. Pole paremat viisi loodusliku ringi õpetamiseks, kui see ise läbi teha.
 

Saa osaks tulevikust

Kuigi biokastil on sisu ja oluline ülesanne, jääb pilk esmalt pidama hoopis selle välimusele, mis igale köögile omanäolisust lisab. Tee klientide kodudesse ja südametesse saab alguse just Skandinaavia disainist, mis sobib nii moodsasse linnakööki kui ka hubasesse puumajakesse. Festera kavatseb muuta biokastid meie kodudes sama tavaliseks kui suitsuandurid, sest keskkonnahoid mõjutab meid homme sama palju kui tuleohutus täna. Nii nagu suitsuandur on iga õige kodu osa, saab ka biokastist köögimööbli lahutamatu kaaslane. Meie esimesed kliendid aitavad panna aluse Festera-kogukonnale, kelle roheline ja innovaatiline elustiil on lähitulevikus eeskujuks, hiljem aga uueks tavaks.

Vaata lähemalt: www.festera.ee